Chopard IWC TAG Heuer Roger Dubuis Omega PIAGET Harry Winston Panerai
Roger Dubuis Excalibur Atomatic Skleton

Roger Dubuis Excalibur Automatic Skeleton s mikrorotorem

Muži nosí hodinky zpravidla jako symbol svého společenského postavení, jako sportovní doplněk, technickou zajímavost nebo jako šperk. V některých hodinkách se i dvě či tři tyto funkce spojují. Roger Dubuis Automatic skeleton jsou zároveň značnou hodnotou, technickou zajímavostí i krásným šperkem.


První dojem

Můj první vjem byla černá barva pouzdra i řemínku. Druhý pak složitost skeletovaného strojku. Teprve při dalším pohledu jsem zaregistroval charakteristický znak řady Exkalibur – pevnou lunetu s typickým klínovitým drážkováním, která má symbolizovat královskou korunu. A když jsem hodinky vzal do ruky, nešlo si nevšimnout lehce se roztáčejícího mikrorotoru samonátahu. A posledním nápadným vjemem při prvním seznámení byla neobvyklá lehkost. Při pozdějším vážení mi váha ukázala asi sedmdesát gramů. To je s přehledem nejméně ze všech hodinek, které jsme kdy v testu měli.

Výbava a provedení

Tyto hodinky mají jednoznačně společenský a reprezentativní charakter, nejsou určeny ke sportu ani k žádné jiné specializované činnosti. Proto poskytují jen informaci o základním času – o hodinách a minutách. Nic víc. Nelze na nich zjistit datum ani jiné kalendářní údaje, stopovat časové úseky a dokonce ani sledovat plynoucí sekundy, protože nemají sekundovou ručku. Pro zvýšení přesnosti chodu a uživatelského komfortu jsou ale vybaveny automatickým nátahem.

Pouzdro a ukazatel

Tento model dokazuje, že ani Roger Dubuis nedokázal odolat módní černé barvě. Pro střední díl pouzdra, lunetu, korunku, prstenec spodního víčka i překlápěcí sponu pásku použil lehký titan a potáhl ho vrstvičkou sametově matného povlaku DLC. Technologie DLC (Diamond like carbon), kde základním materiálem je uhlík, vytváří tvrdé „diamantu podobné vrstvy“, jejichž účelem je dát pouzdru netradiční vzhled a chránit ho proti vnějším vlivům. Pouzdro z titanu, který je téměř o polovinu lehčí než ocel, v kombinaci se skeletovaným strojkem ve výsledku dává celkově velmi lehké hodinky. Kromě černé barvy se pouzdro klasického tvaru odlišuje od tradičních pouzder i nožkami pro uchycení pásku. Jednak mají rozteč pětadvacet milimetrů a druhak jsou tři. Mezi nožkami pro vsazení tradiční stěžejky je uprostřed ještě další nožka, takže pásek pro ni musí být prostřižený. Samotný pásek je tedy vyráběný přesně na míru tomuto modelu hodinek a mezi nožkami perfektně kopíruje vnější oblouk pouzdra. Vyrábí se stylově k černému pouzdru v černém provedení z aligátora. Pro potřeby tohoto testu/recenze však firma dodala jen napodobeninu a se švýcarskou poctivostí na to nezapomněla upozornit nápisem FAKE ALLIGATOR na vnitřní straně. Pouzdro je na spodní straně samozřejmě prosklené. Prosté ploché sklo je vsazeno do ráfku s hluboce gravírovanými nápisem ROGER DUBUIS po stranách se dvěma stylizovanými písmeny RD tvořícími logo značky a textem HORLOGER GENEVOIS. Dále ráfek nese dvoje číslování mně neznámého smyslu a údaj 3BAR odkazující na hodnotu voděodolnosti. Spojení ráfku a středního dílu pouzdra obstarávají čtyři šroubky se dvěma drážkami pro šroubovák do kříže. Černá korunka pro voděodolnost 3 bary není šroubovací. Má rádlování ve stejném stylu jako luneta a na čele nese logo RD v kroužku ve vystouplém reliéfu.

Přesnost chodu

Protože bez sekundové ručky nelze sledovat přesnost chodu běžným pozorováním při odkládání hodinek do šesti základních poloh, mohli jsme tentokrát provést pouze měření na časovém komparátoru. První řádek tabulky ukazuje odchylku v sekundách za čtyřiadvacet hodin po dvoudenním ponechání hodinek v klidu, kdy pero bylo téměř „vyšlé“. Druhý řádek představuje výsledky tak, jak budou hodinky pracovat při běžném nošení, kdy pero je nataženo naplno.

Čitelnost

Tyto hodinky mají jednoznačně společenský charakter, atak vůbec nevadí že ručky barevně ani tvarově nekontrastují na pozadí skeletového strojku. Číselník ani ručky nejsou opatřeny světélkující barvou, takže i za snížené viditelnosti se uživatel musí spokojit s odlesky leštěných polovin hodinové a minutové ručky.

Komfort nošení a obsluhy

Kožený pásek je od místa uchycení ke stroji vyztužený a vytvarovaný, aby se přirozeně obepínal kolem zápěstí. Dvojčlenná překlápěcí spona umožňuje pohodlné nasazování, zapíná se spolehlivě. Pro rozepnutí se musí stisknout obě tlačítka po stranách.

Pokud byly hodinky na dlouho odloženy a jejich chod se zastaví, může je majitel snadno a poměrně rychle klasicky natáhnout korunkou. Povytažením korunky se sdružený mechanismus nátahu a řízení ruček přestaví právě do této funkce. Systém zastavení chodu povytažením korunky zde není, protože při absenci sekundové ručky by postrádal smysl. Vše funguje samozřejmě hladce a spolehlivě.

Závěrem

Hodinky Roger Dubuis Exkalibur Automatic skeleton RDDBEX0473 jsou nádhernou ukázkou soudobé mechanické hodinařiny, která spojuje tradiční řemeslo s moderními trendy. Provedením skvěle spojují vyspělost technickou s filigránskou hravostí zdobnosti. Kdo chce mít na zápěstí tu nejnázornější pomůcku ke studiu mechanické hodinařiny, neměl by váhat…

Jaromír Ondráček