Chopard IWC TAG Heuer Roger Dubuis Omega PIAGET Harry Winston Panerai
ORIS
ORIS

Švýcarská hodinářská značka Oris patří mezi ty značky, které se soustřeďují pouze na výrobu mechanických hodinek – červený rotor je jedním z jejích charakteristických prvků. Světovou proslulost jí přinesly úzké vazby na F1, potápění a letectví, ale svými jedinečnými modely také na oblast jazzu. A samozřejmě více než stoletá historie značky je také tím, nač má značka právo být pyšná.


Píše se rok 1904 a dva pánové, Paul Cattin a Georges Christian, kupují nedávno zavře­nou továrnu Lohner&Co na výrobu hodi­nek ve švýcarském Holsteinu a zakládají značku Oris, pojmenovanou podle nedaleké říčky. Firma vzkvétá a během několika let se Oris stává s více než 300 zaměstnanců největším zaměstnavate­lem v celém Holštýnsku. Rok 1925 je začátkem výroby prvních náramkových hodinek. Klíčovým je vývoj továrního kalibru, kterým budou nadále osazovány hodinky Oris. Modelem Pro Pilot značka vstupuje do „světa letectví“. První potápěčské hodinky Oris znamenají velký návrat značky mezi renomované vý­robce náramkových hodinek. Druhým takovým počinem je v roce 1968 vlastní mechanic­ký kalibr 652, kterému je pro vysokou přesnost udělena prestižní certifikace chrono­metru. To značku Oris vyzved­lo do výšin „top ten“ světo­vých hodinářských firem. Osmdesátá léta pod vedením Ul­richa W. Herzoga jsou etapou nových modelových řad a například vývojem unikátního továrního mechanického kalibru 581 s modulem měsíční fáze.

Jazzový festival v Londýně je začátkem dlouholeté vzájem­né spolupráce, která ústí do vývoje nových, tentokrát vy­soce společenských hodinek spojených s hudbou. Do světa dalšího sportovního odvětví, tentokrát motoristického sportu, vkráčí Oris velkolepě – li­mitovanou titanovou edicí oslavující úspěchy mla­dého talentovaného jezdce týmu F1 Williams, Nico Rosberga. V témže roce se Oris „vrhá do hloubek“ a podepisuje partnerství s tehdy nejslavnějším a dnes už legendárním freediverem, kterým je Carlos Coste.

 

Novinky 2017

ORIS ARTELIER CALIBRE 113

Představením Artelier Calibre 113, čtvrtých v sérii vysoce inovativních, funkčních hodinek poháněných vlastními strojky Oris sdílí stejnou základní architek­turu předešlých modelů Calibre 110, 111 a 112, navíc má tento model funkci kalendáře, který zobrazuje den, datum, týden a měsíc v roce. Stejně jako tři předcházející modely disponuje Calibre 113 10denní rezervou chodu, patentovanou nelineár­ní indikací rezervy chodu a sekundovou ručkou. Při­dáním pracovního kalendáře společnost Oris znovu představuje hodinky s unikátní kombinací přídavných zařízení.

 

ORIS BIG CROWN PROPILOT ALTIMETER

Na počest spolupráce se zásahovou jednotkou francouzské policie Groupe d´Intervention de la Gendarmerie Nationale neboli zkráceně GIGN vznikly hodinky Biig Crown Pro Pilot Altimeter pro limitovanou edici Oris GIGN Edition Limitée. Je inspirovaná potřebami pilotů a jsou to první automatické hodinky se zabudovaným mechanickým barometrickým výškoměrem.

ORIS ALTIMETER REGA

Hodinky věnované švýcarské letecké záchran­né službě Rega, disponující flotilou záchranných helikoptér pro rychlou, profesionální vzdušnou zdravotnickou pomoc. Hodinky na základě Oris Big Crown ProPilot Altimeter jsou rovněž vybaveny mechanickým barometrickým výškoměrem a budíky indikujícími výšku a tlak. Po vzoru pohoto­vostního čísla na společnost Rega ve Švýcarsku bude vyrobeno celkem 1 414 kusů.